zakładanie zieleni płock

Jednym z najbardziej pożądanych elementów ogrodu jest soczyście zielony, gęsty i równo przystrzyżony trawnik. Każdy właściciel działki wie jednak, że nie jest to proste zadanie. Co zatem należy zrobić, by móc cieszyć się piękną murawą wokół swojego domu? Warto znać kilka najważniejszych zasad siania trawy, które przybliżą nas do sukcesu.

Pierwszym z nich jest odpowiednia pora, do której na pewno zalicza się wiosna. To właśnie wtedy panują najlepsze warunki atmosferyczne – odpowiednia temperatura i wilgotność. Drugim krokiem jest solidne przygotowanie podłoża. Należy oczyścić je ze wszelkich zanieczyszczeń, np. kamieni, korzeni, czy chwastów. Tak oczyszczona gleba nie nadaje się jeszcze do siania. Kolejnym etapem jest jej przekopanie na głębokość około 20 cm. Jeśli mamy działkę sporej wielkości warto użyć do tego zadania glebogryzarki, to idealne urządzenie, które spulchnia, napowietrza i wyrównuje ziemię. Jej użycie z pewnością przyśpieszy nasze prace ogrodowe. Jeśli pozostajemy przy ręcznych narzędziach ogrodniczych warto pamiętać o plastikowych grabiach, które na tym etapie świetnie sprawdzą się do wyrównania i oczyszczenia powierzchni. Przy zakładaniu naszego trawnika należy tez poznać odczyn pH gleby oraz jej strukturę. Jeśli mamy do czynienia z podłożem gliniastym musimy dodać do niego piasku, a glebę piaszczystą można wzbogacić torfem lub kompostem. Po utwardzeniu ziemi czas przejść do siania. Tu pojawia się kolejne pytanie: Jakie nasiona trawy wybrać? Na rynku znajdziemy wiele różnych odmian, warto zapoznać się przed zakupem z ich szczegółowym opisem. Mieszkanka nasion, którą wybierzemy musi być dostosowana m.in. do rodzaju podłoża czy stopnia nasłonecznienia. W małych ogrodach czy działkach można zasiać trawę ręcznie, jednak na większych powierzchniach lepiej zastosować siewnik, który sprawi, że nasiona będą równomiernie rozłożone. Kolejnym krokiem jest przegrabienie całego trawnika w celu przykrycia nasion cienką warstwą ziemi oraz utwardzenie gleby za pomocą deski lub wału. Proces zakładania trawnika kończy się podlewaniem.

Znacznie szybszym rozwiązaniem na piękną murawę jest zastosowanie trawy z rolki. Z pewnością do jego największych zalet można zaliczyć natychmiastowy efekt oraz niekomplikowany sposób jego zakładania. Jest on jednak znacznie droższym sposobem, a sam proces układania trawy po jej dostarczeniu powinien być przeprowadzony w krótkim czasie, by rolki nie uległy przesuszeniu.

Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie całego procesu zakładania murawy w ręce profesjonalistów. Fachowcy, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, a także specjalistyczny sprzęt, sprawią, że wszystko przebiegnie bez zakłóceń, a na efekt nie trzeba będzie zbyt długo czekać.

Przed rozpoczęciem inwestycji jaką jest nowy trawnik warto się również zastanowić nad automatycznym systemem nawadniania, rozłożenia siatki przeciw kretom, czy ewentualnie automatycznym robocie koszącym. Dobrze o tym pomyśleć na początku prac, ponieważ wiele rzeczy trzeba zainstalować przed posianiem lub położeniem trawy. Są to dodatkowe udogodnienia, dzięki którym będziemy mogli spędzać mniej czasu na pielęgnacji trawnika, a również znacząco wpływają na jego jakość.

Na naszym lokalnym rynku zakładaniem oraz pielęgnacją zieleni zajmuje się od lat firma „Ale Ogród”. To wiodąca i godna polecenia marka, która charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego zlecenia oraz niebanalnymi rozwiązaniami. Zespół „Ale Ogród” z pewnością zapewni szybką i fachową realizację usług.

Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie lub potrzebujesz fachowej pomocy przy pielęgnacji zieleni wokół domu zachęcamy do skorzystania z usług „Ale Ogród”.

powrót